Kızıldeniz'de Stratejik İş Birliği: CMA CGM ve Folk Maritime Güçlerini Birleştiriyor

Bize Ulaşın

Kızıldeniz'de Stratejik İş Birliği: CMA CGM ve Folk Maritime Güçlerini Birleştiriyor

Fransız denizcilik devi CMA CGM, Kızıldeniz'deki hizmetlerini genişletmek için yeni kurulan Suudi deniz taşımacılığı operatörü Folk Maritime ile stratejik bir ortaklık kurdu. Bu iş birliği, Jeddah, Neom ve Yanbu gibi önemli Suudi limanlarını Mısır'ın Sokhna ve Ürdün'ün Akabe limanları ile bağlayacak haftalık bir hizmet olan Kuzey Kızıldeniz Ekspresi'ni (NRX) başlatmıştır. Bu hizmet, her ortak tarafından işletilen bir gemi ile 9 Nisan'da Jeddah'tan başlayacak olan ilk seferini 2,100 TEU kapasiteli Jin Shun He gemisi ile gerçekleştirecek.

NRX hizmeti, bu bölgesel limanların artan pazar ve ticaret ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflerken, aynı zamanda Jeddah, Neom ve Yanbu arasındaki güzergahlarda karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan bir deniz alternatifi sunarak çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak.

CMA CGM Group Lines'ın İcra Başkan Yardımcısı Olivier Nivoix, hizmetin önemini vurgulayarak, "NRX hizmeti, sadece Kuzey Kızıldeniz koridorunda Suudi Arabistan'ın lojistik yeteneklerini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda bu stratejik bölgedeki müşterilerimize hizmetlerimizi iyileştirecek, CMA CGM Grubu'nun Mart 2023'ten bu yana Neom'da doğrudan liman çağrıları yapma geçmişine dayanarak," dedi.

Riyad merkezli Folk Maritime, geçen yıl ağustos ayında firmaya katılan eski Hamburg Süd başkanı Poul Hestbaek tarafından yönetiliyor ve yakın zamanda resmi olarak tanıtıldı. Hestbaek, ortaklığın Suudi Arabistan'ı uluslararası bir lojistik merkez olarak konumlandırmada oynadığı rolü vurgulayarak, "CMA CGM ile iş birliğimiz, Suudi Arabistan'ın uluslararası bir lojistik merkez olarak statüsünü güçlendirme yolunda büyük bir adım temsil ediyor ve denizcilik sektöründe büyüme ve bağlantıyı teşvik etme taahhüdümüzü pekiştiriyor." dedi.